Czym jest evergreen content?

Czas czytania: 8 min - Data publikacji: 7 lipca, 2023

  W dynamicznym świecie marketingu cyfrowego tworzenie wartościowej treści, która przyciąga czytelników i utrzymuje ich uwagę, jest kluczem do sukcesu. Jednak niektóre z nich tracą na wartości w krótkim czasie po opublikowaniu, podczas gdy inne pozostają aktualne i angażujące przez długie lata. Publikowane treści na stronach internetowych mają wpływ nie tylko na to, jak wysokie pozycje osiągamy w wynikach wyszukiwania, ale przede wszystkim stanowią dla użytkowników cenne źródło informacji na temat, który ich interesuje. Dobry content jest w stanie zajmować wysokie pozycje dla wielu różnych słów kluczowych, przyciągając naturalny ruch odwiedzających, a nie wymagając stałych aktualizacji, tak w przypadku fresh contentu. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, czym jest evergreen content, jak wygląda w praktyce oraz jakie są jego korzyści.

  Spis treści:

  1. Co to jest evergreen content?
  2. Co to jest fresh content?
  3. Optymalizacja evergreen content – o czym należy pamiętać?
  4. Jak wygląda evergreen content w praktyce?
  5. Czego nie można zaliczyć do evergreen content?
  6. Jak tworzyć evergreen content?
  7. Analiza wyszukiwań oraz słów kluczowych
  8. Long-tail a evergreen content
  9. Evergreen content – poznaj jego największe korzyści!

  Co to jest evergreen content?

  Evergreen content to treść, która nie traci na aktualności ani wartości przez długi okres czasu. Jest jak dojrzałe drzewo iglaste, które pozostaje zielone przez cały rok, niezależnie od sezonu. Tak samo jak drzewo iglaste, evergreen content przyciąga uwagę zarówno nowych, jak i powracających czytelników przez wiele miesięcy lub nawet lat. Pewnie zadajesz sobie pytanie evergreen co to? Otóż to rodzaj treści, który pozostaje aktualny i użyteczny, niezależnie od zmieniających się trendów oraz upływającego czasu. Z reguły ten rodzaj treści nie wymaga zbyt mocnej ingerencji, jednak częste uzupełnianie informacji czy też ponowne wykonanie optymalizacji treści może zdecydowanie wpłynąć na osiągnięte wyniki.

  Co to jest fresh content?

  Fresh content (świeży, nowy content) to treści, które są aktualne i regularnie dodawane do strony internetowej lub bloga. Termin ten odnosi się do świeżych, aktualnych informacji, artykułów, postów lub innych treści, które są publikowane regularnie, aby utrzymać stronę na bieżąco i dostarczyć użytkownikom najświeższych wiadomości, wskazówek czy informacji na interesujący temat. Nowy content jest ważnym elementem strategii marketingowych i SEO, ponieważ wyszukiwarki, takie jak Google, preferują i nagradzają strony, które regularnie publikują nowe, wartościowe treści. Aktualizacja strony świeżym contentem pozytywnie wpływa na jej indeksację i pozycje w wynikach wyszukiwania. 

  Przykłady fresh contentu to:

  • nowe artykuły i posty na blogu,
  • aktualności, najnowsze wiadomości i raporty,
  • regularne aktualizacje produktów, ofert i promocji,
  • sezonowe treści związane z okazjami, świętami czy wydarzeniami,
  • wpisy w mediach społecznościowych.

  Optymalizacja evergreen content – o czym należy pamiętać?

  Podczas optymalizacji evergreen contentu warto pamiętać o kilku kluczowych elementach:

  1. Wybór odpowiednich słów kluczowych

  Znalezienie słów kluczowych, które generują dużą liczbę wyszukiwań, jest istotne dla osiągnięcia lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania. W tym celu warto skorzystać z narzędzi, takich jak Surfer SEO Content Editor, który pomoże dostosować treść do popularnych zapytań użytkowników.

  1. Uzupełnienie informacji 

  Upewnij się, że treść jest kompleksowa i wyczerpująco omawia temat. Skorzystaj z powiązanych słów kluczowych, podpowiedzi Google oraz analizy wyników wyszukiwania (Google Search Console) i artykułów konkurencji, aby uzupełnić i wzbogacić treść.

  1. Linkowanie wewnętrzne

  Stosowanie linkowania wewnętrznego do oferty, produktu lub innych powiązanych treści pozwala na wzmocnienie strony, zwiększenie czasu spędzonego na stronie i poprawę doświadczenia użytkownika.

  1. Odpowiednia struktura tekstu

  Zastosowanie odpowiednich nagłówków, pogrubień, wypunktowań, oznaczenie istotnych informacji i grafik poprawia czytelność i łatwość przyswajania treści przez czytelników.

  1. Wykorzystanie altów do zdjęć

  Dodawanie opisów alternatywnych (alt) do zdjęć umieszczonych w treści pozwala na lepszą indeksację obrazów przez wyszukiwarki i może przyciągnąć użytkowników korzystających z funkcji czytników ekranowych.

  Przykłady evergreen contentu

  • poradniki
  • instrukcje
  • analizy branżowe
  • definicje pojęć
  • listy zasobów
  • białe księgi
  • wskazówki i triki związane z daną dziedziną 

  Jak wygląda evergreen content w praktyce?

  Wiecznie żywe treści są unikalne ze względu na swoją trwałość oraz zdolność do ciągłego przyciągania uwagi. Ich atrakcyjność wynika z faktu, że są związane z tematami, które są stale interesujące dla użytkowników. Ponadto generują one duże zainteresowanie, a ich popularność nie wygasa w miarę upływu czasu. Poniżej przykłady tematów, które można zaliczyć do treści wiecznie żywych:

  • Jak radzić sobie ze stresem?

  Niestety, ale bez względu na to, jaki mamy rok, stres towarzyszy nam przez cały czas. Z tego względu użytkownicy będą zawsze chcieli poznać sposoby na to, aby skutecznie sobie z nim radzić.

  • Jak schudnąć z brzucha?

  To również idealny przykład wiecznie żywej treści – w końcu zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zrzucić kilka lub kilkanaście nadprogramowych kilogramów. 

  Obraz zawierający zrzut ekranu, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

  • Jak oszczędzać pieniądze?

  Oszczędzanie pieniędzy to temat, którym zainteresuje się każdy z nas. Szczególnie w ostatnim czasie, kiedy inflacja jest na naprawdę wysokim poziomie, ludzie pragną poznać sposoby na schowanie grosza do przysłowiowej skarpety.

  Obraz zawierający zrzut ekranu, linia

Opis wygenerowany automatycznie

  Czego nie można zaliczyć do evergreen content? 

  Do wiecznie żywej treści zdecydowanie nie można zaliczyć artykułów, które stają się w szybkim czasie nieaktualne. Między innymi są to trendy, newsy czy wszelkie treści modowe.

  • Stroje na Halloween

  W październiku temat ten cieszy się naprawdę sporym zainteresowaniem, jednak już listopadzie ulega on spadkowi, ponieważ jak wiadomo, Halloween obchodzi się raz w roku.

  Obraz zawierający linia, Wykres, zrzut ekranu, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

  • Buty wiosna 2022

  Jak widać, był to chwilowy trend, który po upływie sezonu spadł do zera.

  Obraz zawierający zrzut ekranu, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

  • Prezenty na Walentynki

  Jest to temat sezonowy, przez co nie jest aktualny przez cały rok. Największa ilość wyszukiwań występuje mniej więcej miesiąc lub kilka tygodni przed Walentynkami. 

  Obraz zawierający zrzut ekranu, linia, Wykres, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

  Jak tworzyć evergreen content?

  Tworzenie evergreen contentu, czyli treści wiecznie żywych to proces, który wymaga zrozumienia pewnych kluczowych zasad. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć artykuł, który przetrwa próbę czasu:

  1. Wybierz uniwersalny temat

  Rozpocznij od wyboru tematu, który nie jest powiązany z krótkotrwałymi trendami, wydarzeniami czy sezonami. Skup się na tematach uniwersalnych, które wciąż będą interesujące dla czytelników za kilka miesięcy, czy nawet lat.

  1. Dostarczaj wartościowe informacje

  Wartość treści jest kluczem do wiecznego contentu. Upewnij się, że artykuł dostarcza konkretne informacje, rozwiązuje problemy czytelników lub odpowiada na ich pytania. Treść powinna być merytoryczna, rzetelna i użyteczna.

  1. Skup się na jakości, nie na ilości

  Lepiej napisać jedną długą i wartościową treść, niż kilka powierzchownych i małowartościowych. Koncentruj się na jakości treści, która przyciągnie i zatrzyma uwagę czytelnika.

  1. Wykorzystuj różne formaty

  Wiecznie żywy content może przyjmować różne formy, takie jak poradniki, instrukcje, analizy czy definicje pojęć. Wybierz format, który najlepiej pasuje do Twojego tematu i preferencji czytelników.

  1. Optymalizuj pod słowa kluczowe

  Aby wieczny content był łatwiej znajdowany w wynikach wyszukiwania, zadbaj o odpowiednią optymalizację pod słowa kluczowe. Wybierz popularne i trafne słowa kluczowe związane z tematem treści i umieść je strategicznie w treści oraz w metadanych.

  1. Linkuj wewnętrznie

  Wykorzystaj linkowanie wewnętrzne, aby łączyć wiecznie żywy content z innymi powiązanymi treściami na Twojej stronie. To pozwoli na zwiększenie czasu spędzonego przez czytelników na Twojej stronie oraz wzmocni SEO.

  Analiza wyszukiwań oraz słów kluczowych

  Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne, aby przeprowadzić dokładną analizę słów kluczowych i zidentyfikować te o największym potencjale. Nie powinniśmy całkowicie rezygnować z tematów sezonowych, gdyż publikacje związane z nimi mogą przyciągać znaczną liczbę odwiedzających w określonych porach roku. Pamiętajmy o monitorowaniu popularnych treści w ostatnim czasie i zrozumieniu, jakie mają one perspektywy w przyszłości. Jeśli ich popularność utrzymuje się na stałym poziomie, a widoczne są potencjalne wzrosty, warto wykorzystać te informacje do stworzenia wiecznie żywych treści. Nie zapominajmy również o rozważnym i umiejętnym wprowadzaniu słów kluczowych do naszych artykułów, unikając praktyki tzw. „keywords stuffing”, czyli nadmiernej i nachalnej ilości słów kluczowych w treści. Taka manipulacja może obniżać jakość naszych treści i może zostać negatywnie oceniona przez algorytmy wyszukiwarek. 

  Long-tail a evergreen content

  Frazy long-tail są to złożone frazy składające się z co najmniej trzech słów, które tworzą tzw. długi ogon w wynikach wyszukiwania. Choć nie jest to regułą, frazy long-tail posiadają większą precyzję i doskonale odpowiadają na konkretne potrzeby użytkownika. Pomagają one doprecyzować cel wyszukiwania, co ułatwia znalezienie dokładnie tego, czego szuka. Frazy z długim ogonem, choć rzadziej wpisywane w wyszukiwarkę, mają potężny potencjał w generowaniu konwersji. W przeciwieństwie do generycznych dokładnie określają potrzeby użytkownika, dzięki czemu przyciągają bardziej zainteresowaną i gotową do zakupu grupę odbiorców. Frazy generyczne są bardziej ogólne i uogólniające, co sprawia, że strony optymalizowane pod takie słowa kluczowe często poruszają szeroki temat. W wynikach wyszukiwania możemy znaleźć wiele stron, które niekoniecznie odpowiadają dokładnie na konkretny cel użytkownika. Z drugiej strony, frazy long-tail są bardziej precyzyjne i dokładnie określają potrzeby użytkownika. Odpowiadają na bardziej konkretny cel wyszukiwania, dlatego strony optymalizowane pod takie zapytania przyciągają użytkowników z dokładnie tym, czego szukają. To właśnie sprawia, że frazy z długim ogonem mają większą skuteczność w generowaniu konwersji.

  Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznie

  Evergreen content – poznaj jego największe korzyści!

  Treści wiecznie żywe niosą ze sobą wiele korzyści dla twórców i właścicieli stron internetowych. Przede wszystkim dzięki swojej ponadczasowości, evergreen content może przyciągać stały ruch organiczny na stronie. Z czasem, dzięki wysokim pozycjom w wynikach wyszukiwania, treści te zdobywają autorytet i ciągle przyciągają nowych czytelników. Precyzyjnie doprecyzowane treści long-tail przyciągają bardziej zaangażowaną i gotową do zakupu grupę odbiorców, co zwiększa szansę na większą konwersję i wzrost sprzedaży. Oprócz tego dobrej jakości wiecznie żywy content może osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania na różne zapytania, co zwiększa widoczność strony i przyciąga większy ruch. Poprzez optymalizację evergreen contentu pod odpowiednie słowa kluczowe, można efektywnie zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania i wzmocnić pozycję w rankingu.

  Teksty, które cieszą się wśród użytkowników popularnością sezonową, oczywiście przynoszą nam pożądany ruch na stronie oraz zyski, jednak ich dobra passa nie trwa przez cały rok. Powyżej przedstawiliśmy Wam najważniejsze wskazówki, aby móc stworzyć evergreen tekst na wysokim poziomie. Znając evergreen meaning możesz mieć pewność, że tworzony przez Ciebie wiecznie żywy content przyniesie Ci oczekiwane korzyści.